CZY WYDAJĄC PIENIĄDZE MOŻEMY WIĘCEJ ZARABIAĆ ?

Każdy z nas może sprawić, że beczka z napisem PKB stanie się zasobniejsza. Musimy tylko zrozumieć, że kiedy wybieramy rodzime produkty, to tak naprawdę pomagamy sobie. Istnieje bowiem ścisły związek między tym, co kupujemy, a naszą sytuacja materialną i ogólną kondycją gospodarczą naszej ekonomicznej wspólnoty

Wyobraźmy sobie, że idziemy do sklepu kupić sok. Musimy wybrać nie tylko określony smak, ale także producenta soku. Swoją ofertą kuszą nas firmy krajowe i zagraniczne. Załóżmy, że stawiamy na rodzimego producenta. To do niego trafiają wydane przez nas pieniądze. Ponieważ przedsiębiorstwo więcej sprzedaje, zwiększają się jego zyski. Uzyskane w ten sposób środki finansowe można zainwestować w rozwój produktu. Firmę stać na stworzenie działu badań i rozwoju. Zatrudnienie wysoko specjalistycznej kadry sprawia, że pojawiają się nowe receptury i lepsze opakowania. Z czasem, soki stają się nie tylko najlepsze w Polsce, ale również są atrakcyjnym towarem dla zagranicznych klientów. Przedsiębiorstwo osiąga coraz lepszy wskaźnik eksportu i w ten sposób powiększa polskie PKB. Do zdobywania kolejnych, międzynarodowych rynków potrzebni są, znający języki obce, specjaliści do spraw promocji, sprzedaży i marketingu. Ponieważ firma staje się coraz większa, musi zatrudnić menedżerów do zarządzania. Powstaje coraz więcej specjalistycznych, dobrze płatnych stanowisk. Rosną więc wynagrodzenia pracowników, którzy mają więcej pieniędzy i mogą kupować więcej polskich towarów.

Pieniądza, które wydaliśmy, zatoczyły wielkie koło. Więcej wlaliśmy do beczki z napisem PKB i dlatego więcej możemy z niej czerpać.

Rozważmy teraz inną sytuację. Sięgnęliśmy na półkę z sokami i wybraliśmy ten, wyprodukowany przez zagranicznego producenta. Wydane przez nas pieniądze zasilą inną ekonomiczna wspólnotę. Tymczasem rodzimy producent soków sprzedaje coraz mniej towaru, bo zmniejszyły się zamówienia. Przedsiębiorstwo popada w finansowe tarapaty. Najpierw brakuje pieniędzy na wypłaty, a potem zaczynają się zwolnienia pracowników. Bezrobotni nie przyczyniają się do powiększenia PKB. Wręcz przeciwnie. Stają się tymi, którzy wyłącznie czerpią z beczki, nic do niej nie wlewając, ponieważ pozostali, pracujący członkowie wspólnoty, część zarobionych przez siebie środków muszą przeznaczyć na zasiłki socjalne.

Odwołanie się do prostych przykładów pozwala nam zrozumieć jaki jest schemat obiegu pieniądza na rynku. Konsumenci i producenci, należący do tej samej ekonomicznej wspólnoty, tworzą tak naprawdę jeden krwiobieg. Ta ekonomiczna współzależność sprawia, że kiedy kupujemy rodzime produkty pomagamy i sobie i gospodarce wspólnoty, w której żyjemy.

Wszyscy możemy mieć wpływ na wysokość naszych wynagrodzeń. Jest to możliwe, pod warunkiem, że każdy z nas inteligentnie użyje swojego portfela. Kiedy idziemy na zakupy i wybieramy określony towar, za każdym razem podejmujemy konkretną decyzję. To my wskazujemy gdzie trafią nasze pieniądze. To my decydujemy czy zasilą PKB naszej ekonomicznej wspólnoty, czy też innej.

ZAPAMIĘTAJ


Kupując produkty zawierające jak najwięcej wartości dodanej i wytworzonej w Polsce wpływasz na wzrost własnych zarobków.